Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Yetki Belgelerinin önemi nedir?

A1, D1 ve D2 yetki belgeleri Ulaştırma Bakanlığı tarafından ticari amaçla otomobil ile yolcu taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Bu belgeler olmaksızın turizm taşımacılığı yapılamaz.

Transferim sigortalı mıdır?

Evet. Transfer61 araçları zorunlu kaza ve koltuk sigortasına sahiptir.

Nasıl rezervasyon yaptırabilirim?

+90 (462) 600 1333 nolu çağrı merkezimiz, web sayfamız ve yetkili acentelerimizden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Seyahate çıkmadan 24 saat öncesinde rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bayram ve yılbaşı gibi özel tarihler için 72 saat önceden rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.
Önemli Not: Rezervasyonunuz sonrasında tarafınıza gönderilen sözleşmeyi imzalayarak; rezervasyon@transfer61.com adresimize ya da +90 (462) 600 0333 nolu faksımıza göndermenizi rica ederiz.

Rezervasyonumu nasıl öğreneceğim?

Rezervasyon teyidiniz E-Mail olarak size ulaştırılacaktır.

Transfer aracını bulamazsam ne yapmam gerekir?

Çıkış kapısında bulunan Transfer61 tabelalı “Transfer Sorumlumuza” veya “Çağrı Merkezimize” ulaşmanız yeterli olacaktır.

Havaalanında veya alınacağım adreste ne kadar bekleyeceğim?

Özel transferlerde aracınız alınış saatinize göre hazır olacaktır. Paylaşımlı transferlerde araç hareket saatleri seyahat belgelerinizde bulunmaktadır. Rötarlı uçuşlarda bir sonraki planlanan araç için bölge yetkililerimiz sizinle iletişime geçecektir.

Eşyamı unutursam ne yapmalıyım?

Özel transferlerde aracımızda unuttuğunuz eşyanız, belirteceğiniz adrese kargo ile ödemeli olarak gönderilecektir.

Bagaj için bilmem gerekenler?

Çuval, sandık, teneke kaplar, akıcı, kokucu, patlayıcı, radyoaktif ve yanıcı maddelerin taşınması yasaktır. Her yolcunun maksimum 50cm x 70cm ebadında, 30 kg ağırlığında 1 bagaj hakkı vardır. Araç cinsinin değiştirilebilmesi için, fazla bagaj bilgisinin rezervasyon esnasında bildirilmesi gerekir. Bildirilmeyen bebek arabası, bisiklet ve golf-kayak gibi spor malzemeleri kabul edilmeyecektir.

Uçak saatimde sefer iptali veya rötar olursa ne yapmalıyım?

Sefer iptali durumunda; rezervasyonunuzun yanmaması için değişiklik-iptal gibi şartları, lütfen mesai saatleri içinde “Çağrı Merkezimize” bildiriniz. Rötar durumunda; 2 saati geçen rötarlı uçuşlarda, transfer61’in havaalanında araç bekletme zorunluluğu ortadan kalkar.

Gümrük işlemleri, bagaj ya da kayıp bagaj nedeniyle fazla zaman harcarsam ne yapmalıyım?

Bagaj ve gümrük işlemleri sırasında 30 dakikayı geçecek gecikmelerde “Transfer Sorumlumuza” veya “Çağrı Merkezimize” haber vermeniz gerekmektedir.

Rezervasyon iptal yada değişiklik kuralları nelerdir?

Rezervasyonunuzu, transferin en geç 12 saat öncesine kadar, iptal – değişiklik yapabilirsiniz. Mücbir sebepler hariç, transfer kullanmadığı takdirde veya transfer başlangıcına 12 saat kala iptal ettirmek istenirse ücret iadesi yapılamaz

Evcil hayvan götürebilir miyim?

Araç içerisinde evcil hayvan taşıması yasaktır. Sorumluluk yolcuya ait olmak kaydıyla, özel kafeslerinde bagaj bölümünde taşınabilir.

Tekerlekli sandalye ile transfer olabilir miyim?

Evet. Tekerlekli sandalye ile seyahat ediyorsanız lütfen sandalyenizin katlanabilir olup olmadığını rezervasyon sırasında belirtiniz.

Faturamı nasıl alacağım?

Talebiniz halinde belitmiş olduğunuz fatura adresinize postalanacaktır.

Kimler indirimden yararlanabilir?

Paylaşımlı transferlerimizde çocuk (3-6 yaş) yolcularımız için % 50 indirim uygulanmaktadır. 0-2 yaş bebek yolcularımız ücretsizdir. (koltuk verilmez)